Jak postępować i czego unikać na drodze rozwoju duchowego

1. Jak postępować i czego unikać na drodze rozwoju duchowego praktykując hatha jogę i medytację z mantrą?

Obecnie mam 62 lata i 12-letni okres praktyki hatha jogi i medytacji z mantrą. Korzyści z mojej praktyki są ogromne, o czym niejednokrotnie już pisałam i dlatego chciałam się dzisiaj z wami podzielić w jaki sposób postępować i czego unikać, żeby cieszyć się życiem, swoją praktyką i mieć z niej ogromne korzyści.

Po pierwsze trzeba znaleźć dobrego nauczyciela i zaufać mu. Dobry nauczyciel przekazuje ci wiedzę, niczego nie koloryzuje, mówi całą prawdę, obserwuje cię, wspiera, mobilizuje i motywuje do działania, ale całą pracę musisz wykonać osobiście. Na początku naszej praktyki trzeba w to wszystko uwierzyć na słowo i zacząć systematycznie praktykować. Silna wiara i silne postanowienie poznania siebie w 100% to połowa sukcesu. Żaden, nawet najlepszy nauczyciel nie będzie za ciebie ćwiczył asan ani też medytował. Dobry nauczyciel nauczy cię jak tak praktykować, że z czasem stanie się to dla ciebie łatwe i przyjemne, że będziesz chciał to robić i cieszył się tym. Każdego dnia odkrywał będziesz siebie po kawałku i docierał powoli do źródła twojego istnienia, a twój nauczyciel będzie cieszył się z twoich sukcesów bardziej niż ze swoich. Gdy znajdziesz takiego nauczyciela, to podążaj za jego przykładem, obserwuj siebie i praktykuj, nie szukaj innych, bo żaden nie zrobi za ciebie tego co powinieneś zrobić ty.

2. Nie bójmy się zmian

Na początku powinniśmy sobie zadać pytanie czy chcę siebie poznać tak do końca w 100% czy tylko troszeczkę i zgodnie z tym postanowieniem praktykować. Medytacja to właśnie proces samopoznania. Jeśli poznamy siebie to będziemy wiedzieli co robić, odkryjemy swoje możliwości i będziemy cieszyć się życiem. Należy więc zacząć od zmiany swojego myślenia. To nasze myśli są motorem naszego działania i mogą być przyczyną naszego szczęścia lub nieszczęścia. Jeżeli karmimy swoją podświadomość negatywnymi myślami to nie możemy oczekiwać nic dobrego, bo właśnie ona podsuwa nam działania zgodnie z naszym myśleniem. A więc każdy z nas może być i jest kowalem swojego losu, ponieważ ma wpływ na swoje podświadome myślenie. Jedyną więc rzeczą, która nas ogranicza są nasze myśli. Boimy się zmian, zwlekamy z podjęciem decyzji, czekamy na okazję. Okoliczności się zmieniają, a my wciąż czekamy… Boimy się procesu, którego nie rozumiemy . Świat, w którym żyjemy, stale się zmienia i my też musimy się zmieniać, stale uczyć się czegoś nowego. Nigdy nie jest za późno na naukę. Ludzie sukcesu nigdy nie przestają się uczyć i zdobywać nowej wiedzy związanej z ich głównym celem życiowym. Każdy kto przestaje się uczyć jest stary i nie ważne czy ma 20 czy 80 lat. Najważniejszą rzeczą jest bowiem, by młodym pozostawał nasz umysł. Trzeba koniecznie pozbyć się leku i strachu. Lęk paraliżuje umysł, niszczy wyobraźnię, rozmywa entuzjazm, prowadzi do zwątpienia w obrany cel życiowy. Każda, nawet drobna, przeszkoda może być wówczas powodem do wycofania się zatrzymania i zwątpienia.

Medytując systematycznie, zapadając w ciszę łatwiej będzie nam pozbyć się lęków i strachu. Słuchając głosu swojej duszy zaczniemy wybierać rzeczy dobre dla nas, odrzucać złe, podejmować właściwe decyzje, mówić nie, odcinać się od ludzi, którzy nas wykorzystują. Nauczymy się kochać i szanować siebie, ale musimy też zacząć działać!

Nic się w naszym życiu nie zmieni, ani też wydarzy, nawet wtedy kiedy będziemy systematycznie ćwiczyć i medytować, jeżeli nie będziemy działać. Wszystkie zmiany zaczynamy od siebie. Chcąc pomagać innym musimy najpierw pomóc sobie. Jeżeli chcemy żyć pełnią życia musimy osiągnąć wyższy stopień rozwoju, nauczyć się kochać siebie i innych. Jest to cały proces i długa wymagająca wielu wyrzeczeń droga, ale rezultat zawsze jest wspaniały i warty przebycia tej drogi. Podczas tej wędrówki będzie nam czasami trudno, smutno, bo oczyszczając nasz umysł, musimy wyrzucić z niego wszystko co nam nie służy, nagromadzone przez całe lata kody, nawyki i przyzwyczajenia. Należy przeanalizować każdą porażkę życiową, wyciągnąć z niej prawidłowe wnioski, lekcje i działać dalej. Nie przejmować się krytyką, trudnościami i robić swoje. Należy osiągnąć taki stan świadomości, który zmieni nasze życie w pasmo sukcesów na dwóch poziomach – duchowym i materialnym.

Gdy taka przemiana w nas już nastąpi, wówczas energia popłynie przez nas i będzie obecna już we wszystkim co będziemy robić. Ćwicząc ciało fizyczne, praktykując systematycznie asany hatha jogi, dajemy swobodny przepływ tej energii, która docierając do każdej komórki w naszym ciele sprawia, że stajemy się również zdrowi i mocni fizycznie. Tajemnica sukcesu tkwi w tym by podejmowane działania były stymulowane przez wewnętrzną moc. Trzeba posiadać tę moc. Mając zdrowe, silne ciało fizyczne i kontakt ze swoją duszą tej mocy mamy każdego dnia coraz więcej.

Praca, którą wykonujemy z inspiracji swojej duszy i która służy również innym, zawsze przynosi wspaniałe efekty. Doskonaląc umysł poprzez medytację, będziemy działać w kierunku zaspokajania swoich potrzeb. Podejmując działania rozszerzamy swoją świadomość i wiedzę, zmieniamy przyzwyczajenia oraz uruchamiamy ukryte dotychczas możliwości. Celem jogi jest poznanie radości istnienia i tworzenia. Każdy z nas jest w swoim rodzaju jedyną i niepowtarzalną istotą i ma niesamowite szanse na sukces. Trzeba je tylko wykorzystać i działać.

Na swojej drodze możemy spotkać różne pokusy, pułapki i przeszkody. Często inni będą próbowali doradzać nam i pouczać nas, chociaż sami nie wiedzą co robić. Słuchając innych nigdy nie wyjdzie nam to na dobre, bo skąd ktokolwiek może wiedzieć czego potrzebuje i jaki jest program naszej duszy. Najlepiej jest więc usiąść do medytacji i skontaktować się z głosem swojej duszy, która podpowie ci co masz robić. Słuchając siebie nigdy nie będziesz błądził, a wręcz przeciwnie, Twoja droga okaże się prosta i przejrzysta, cele osiągalne, będziesz odczuwał ogromną radość istnienia i tworzenia. Gdy to poczujesz nikt nie jest w stanie zasiać w twoim sercu zwątpienia. Nawet celowa krytyka ukierunkowana na podważenie twojego autorytetu i wiedzy nie jest w stanie zawrócić cię z obranej przez ciebie drogi. Są ludzie, organizacje, sekty, które za pieniądze są zdolne zrobić wszystko. Jeżeli wiesz i jesteś pewien, że to co robisz jest dobre dla ciebie i innych, to taka krytyka powinna być mobilizacją do ciebie do dalszego działania z jeszcze większą mocą, a nie powodem do wycofania się lub zwątpienia.

Prawda i dobro zawsze broni się samo i jest z tym, kto je daje sobie i innym. Natomiast zło zawsze wraca do tego, kto je wysyła na zasadzie „co siejesz, to zbierasz.” Ludzie, którzy kłamią, krytykują, manipulują innymi, są słabi, nigdy nie wiedzą co robić i robią to, co każą im inni, najczęściej za pieniądze, i w przyszłości gorzko za to płacą. Nie przejmuj się więc tym, słuchaj głosu swojej intuicji, podążaj za nim i rób swoje, a życie nagrodzi cię w dwójnasób.

Mantry, które wykorzystujemy podczas medytacji pomogą nam przejść trudne okresy i jak najlepszy przyjaciel zaprowadzą prosto do źródła mądrości w nas samych. Każdy kto zmienia siebie, zmienia też świat dookoła siebie i gdy osiągnie harmonię widzi prawdę i uznaje, że wszystko co jest, jest dobre. Nie szuka szczęścia, bo odnalazł je w samym sobie. Nikt nie może za nas myśleć i działać, nikt nie może za nas się rozwijać lecz myśl pochodząca z głębi naszej duszy może osiągnąć wszystko w co sama uwierzy.

Anna Rykowska-Grzywna