Pranayama Joga – zajęcia pokazowe

amrik_singh_paul
Amrik Singh Paul

Mamy przyjemność zaprosić na pokazowe zajęcia Pranayama Joga prowadzone przez naszego nowego hinduskiego nauczyciela Amrik Singh Paul.

[fa class=”fa-calendar fa-2x”] Zajęcia odbędą się sobotę, 9 maja 2015 w godzinach 12.00-14.00 w  Centrum Jogi Harmonia w Poznaniu przy ul.Gnieźnieńskiej 2.

Jest to wyjątkowa okazja by poznać tą niezwykłą i jedną z najważniejszych praktyk Jogi jaką jest Pranayama.

Dla kogo są te zajęcia?
Zajęcia są przeznaczone dla osób, które chcą ćwiczyć Pranayamę dla własnego zdrowia a także dla nauczycieli Jogi pragnących poszerzyć swój warsztat.

W trakcie zajęć dowiecie się i praktycznie przećwiczycie:

  • wiadomości o podstawach Jogi,
  • rolę tlenu organizmie
  • właściwą rozgrzewkę przed ćwiczeniami zasadniczymi
  • asany Pranayama Jogi ze szczegółowymi  objaśnieniami

Plan zajęć jest następujący:

  • wstęp do Jogi (krótki wykład)
  • rola tlenu w Pranayamie (objaśnienie)
  • rozgrzewka – pożyteczne ćwiczenia aerobowe z dokładnym wyjaśnianiem sensu ( z naciskiem na aspekt zdrowotny) poszczególnych asan, powtarzane po 4 – 5 razy
  • relaks w pozycji Shavasana ok 2 – 4 minuty
  • Joga Pranayama: nauka poszczególnych asan z wyjaśnieniem

Niektóre z asan jakie będziecie ćwiczyli:

Bhastrika – seria normalnych, głębokich wdechów i wydechów w pozycji siedzącej Sukhasana

Mandook – seria szybkich, gwałtownych oddechów z naciskiem na bardzo gwałtowne wydechy.

Kapalbhati – pozwala oczyścić drogi oddechowe z wydzielin oraz zlikwidować blokady odczuwane w klatce piersiowej. Oddech powinien być szybki i gwałtowny.

amrik_singh_paul-2Anulom Vilom – (oddech naprzemienny) to jedna z najważniejszych pozycji jogi oddechowej, nazywana też „oddechem alternatywnym”. Oddychanie naprzemienne harmonizuje cały układ nerwowy i balansuje pracę obu półkul mózgowych. Co dwie godziny umysł przenosi aktywność z jednej półkuli do drugiej. Jogini za pomocą samoobserwacji odkryli, że to naturalne zjawisko znajduje swoje odbicie w przepływie oddechu przez dziurki nosowe: kiedy więcej powietrza przepływa przez prawą dziurkę, lewa półkula mózgowa jest bardziej aktywna, natomiast kiedy lewa dziurka jest bardziej otwarta, wzrasta aktywność prawej półkuli mózgowej. Oddychanie naprzemienne wspomaga ten regularny proces zmiany przepływu oddechu, co ma wpływ na aktywność mózgu. Jest to niezbędny warunek do utrzymania zdrowego ciała i umysłu.

Bhramari Udgeet – czyli „oddech pszczoły”. Uszy i oczy zamknięte. Wydychane spokojnie powietrze wibruje, usta wypowiadjaą zgłoskę ooooooooooooooo, kończąc głebokim OM. Technika zalecana przez joginów m.in. kobietom przygotowującym się do porodu.


[fa class=”fa-info-circle fa-2x”] Uczestnicy powinni być ubrani jak na zajęcia jogi. Wskazane są własne maty.

Cena zajęć – 50 zł